SINGULAR
1
d'fhódaigh mé
▪ar fhódaigh mé?
▪níor fhódaigh mé
2
d'fhódaigh tú
▪ar fhódaigh tú?
▪níor fhódaigh tú
3
d'fhódaigh sé (MASC.)
▪ar fhódaigh sé?
▪níor fhódaigh sé
d'fhódaigh sí (FEM.)
▪ar fhódaigh sí?
▪níor fhódaigh sí
PLURAL
1
d'fhódaíomar
▪ar fhódaíomar?
▪níor fhódaíomar
d'fhódaigh muid
▪ar fhódaigh muid?
▪níor fhódaigh muid
2
d'fhódaigh sibh
▪ar fhódaigh sibh?
▪níor fhódaigh sibh
3
d'fhódaigh siad
▪ar fhódaigh siad?
▪níor fhódaigh siad
d'fhódaíodar
▪ar fhódaíodar?
▪níor fhódaíodar
PASSIVE
fódaíodh
▪ar fódaíodh?
▪níor fódaíodh
SINGULAR
1
fódaím
▪an bhfódaím?
▪ní fhódaím
2
fódaíonn tú
▪an bhfódaíonn tú?
▪ní fhódaíonn tú
3
fódaíonn sé (MASC.)
▪an bhfódaíonn sé?
▪ní fhódaíonn sé
fódaíonn sí (FEM.)
▪an bhfódaíonn sí?
▪ní fhódaíonn sí
PLURAL
1
fódaímid
▪an bhfódaímid?
▪ní fhódaímid
fódaíonn muid
▪an bhfódaíonn muid?
▪ní fhódaíonn muid
2
fódaíonn sibh
▪an bhfódaíonn sibh?
▪ní fhódaíonn sibh
3
fódaíonn siad
▪an bhfódaíonn siad?
▪ní fhódaíonn siad
PASSIVE
fódaítear
▪an bhfódaítear?
▪ní fhódaítear
SINGULAR
1
fódóidh mé
▪an bhfódóidh mé?
▪ní fhódóidh mé
2
fódóidh tú
▪an bhfódóidh tú?
▪ní fhódóidh tú
3
fódóidh sé (MASC.)
▪an bhfódóidh sé?
▪ní fhódóidh sé
fódóidh sí (FEM.)
▪an bhfódóidh sí?
▪ní fhódóidh sí
PLURAL
1
fódóimid
▪an bhfódóimid?
▪ní fhódóimid
fódóidh muid
▪an bhfódóidh muid?
▪ní fhódóidh muid
2
fódóidh sibh
▪an bhfódóidh sibh?
▪ní fhódóidh sibh
3
fódóidh siad
▪an bhfódóidh siad?
▪ní fhódóidh siad
PASSIVE
fódófar
▪an bhfódófar?
▪ní fhódófar
SINGULAR
1
d'fhódóinn
▪an bhfódóinn?
▪ní fhódóinn
2
d'fhódófá
▪an bhfódófá?
▪ní fhódófá
3
d'fhódódh sé (MASC.)
▪an bhfódódh sé?
▪ní fhódódh sé
d'fhódódh sí (FEM.)
▪an bhfódódh sí?
▪ní fhódódh sí
PLURAL
1
d'fhódóimis
▪an bhfódóimis?
▪ní fhódóimis
d'fhódódh muid
▪an bhfódódh muid?
▪ní fhódódh muid
2
d'fhódódh sibh
▪an bhfódódh sibh?
▪ní fhódódh sibh
3
d'fhódóidís
▪an bhfódóidís?
▪ní fhódóidís
d'fhódódh siad
▪an bhfódódh siad?
▪ní fhódódh siad
PASSIVE
d'fhódófaí
▪an bhfódófaí?
▪ní fhódófaí
SINGULAR
1
d'fhódaínn
▪an bhfódaínn?
▪ní fhódaínn
2
d'fhódaíteá
▪an bhfódaíteá?
▪ní fhódaíteá
3
d'fhódaíodh sé (MASC.)
▪an bhfódaíodh sé?
▪ní fhódaíodh sé
d'fhódaíodh sí (FEM.)
▪an bhfódaíodh sí?
▪ní fhódaíodh sí
PLURAL
1
d'fhódaímis
▪an bhfódaímis?
▪ní fhódaímis
d'fhódaíodh muid
▪an bhfódaíodh muid?
▪ní fhódaíodh muid
2
d'fhódaíodh sibh
▪an bhfódaíodh sibh?
▪ní fhódaíodh sibh
3
d'fhódaídís
▪an bhfódaídís?
▪ní fhódaídís
d'fhódaíodh siad
▪an bhfódaíodh siad?
▪ní fhódaíodh siad
PASSIVE
d'fhódaítí
▪an bhfódaítí?
▪ní fhódaítí
SINGULAR
3
fódaíodh sé! (MASC.)
▪ná fódaíodh sé!
fódaíodh sí! (FEM.)
▪ná fódaíodh sí!
PLURAL
1
fódaímis!
▪ná fódaímis!
fódaíodh muid!
▪ná fódaíodh muid!
3
fódaídís!
▪ná fódaídís!
fódaíodh siad!
▪ná fódaíodh siad!
PASSIVE
fódaítear!
▪ná fódaítear!
SINGULAR
1
go bhfódaí mé
▪nár fhódaí mé
2
go bhfódaí tú
▪nár fhódaí tú
3
go bhfódaí sé (MASC.)
▪nár fhódaí sé
go bhfódaí sí (FEM.)
▪nár fhódaí sí
PLURAL
1
go bhfódaímid
▪nár fhódaímid
go bhfódaí muid
▪nár fhódaí muid
2
go bhfódaí sibh
▪nár fhódaí sibh
3
go bhfódaí siad
▪nár fhódaí siad
PASSIVE
go bhfódaítear
▪nár fhódaítear