SINGULAR
1
dhíosc mé
▪ar dhíosc mé?
▪níor dhíosc mé
2
dhíosc tú
▪ar dhíosc tú?
▪níor dhíosc tú
3
dhíosc sé (MASC.)
▪ar dhíosc sé?
▪níor dhíosc sé
dhíosc sí (FEM.)
▪ar dhíosc sí?
▪níor dhíosc sí
PLURAL
1
dhíoscamar
▪ar dhíoscamar?
▪níor dhíoscamar
dhíosc muid
▪ar dhíosc muid?
▪níor dhíosc muid
2
dhíosc sibh
▪ar dhíosc sibh?
▪níor dhíosc sibh
3
dhíosc siad
▪ar dhíosc siad?
▪níor dhíosc siad
dhíoscadar
▪ar dhíoscadar?
▪níor dhíoscadar
PASSIVE
díoscadh
▪ar díoscadh?
▪níor díoscadh
SINGULAR
1
díoscaim
▪an ndíoscaim?
▪ní dhíoscaim
2
díoscann tú
▪an ndíoscann tú?
▪ní dhíoscann tú
3
díoscann sé (MASC.)
▪an ndíoscann sé?
▪ní dhíoscann sé
díoscann sí (FEM.)
▪an ndíoscann sí?
▪ní dhíoscann sí
PLURAL
1
díoscaimid
▪an ndíoscaimid?
▪ní dhíoscaimid
díoscann muid
▪an ndíoscann muid?
▪ní dhíoscann muid
2
díoscann sibh
▪an ndíoscann sibh?
▪ní dhíoscann sibh
3
díoscann siad
▪an ndíoscann siad?
▪ní dhíoscann siad
PASSIVE
díosctar
▪an ndíosctar?
▪ní dhíosctar
SINGULAR
1
díoscfaidh mé
▪an ndíoscfaidh mé?
▪ní dhíoscfaidh mé
2
díoscfaidh tú
▪an ndíoscfaidh tú?
▪ní dhíoscfaidh tú
3
díoscfaidh sé (MASC.)
▪an ndíoscfaidh sé?
▪ní dhíoscfaidh sé
díoscfaidh sí (FEM.)
▪an ndíoscfaidh sí?
▪ní dhíoscfaidh sí
PLURAL
1
díoscfaimid
▪an ndíoscfaimid?
▪ní dhíoscfaimid
díoscfaidh muid
▪an ndíoscfaidh muid?
▪ní dhíoscfaidh muid
2
díoscfaidh sibh
▪an ndíoscfaidh sibh?
▪ní dhíoscfaidh sibh
3
díoscfaidh siad
▪an ndíoscfaidh siad?
▪ní dhíoscfaidh siad
PASSIVE
díoscfar
▪an ndíoscfar?
▪ní dhíoscfar
SINGULAR
1
dhíoscfainn
▪an ndíoscfainn?
▪ní dhíoscfainn
2
dhíoscfá
▪an ndíoscfá?
▪ní dhíoscfá
3
dhíoscfadh sé (MASC.)
▪an ndíoscfadh sé?
▪ní dhíoscfadh sé
dhíoscfadh sí (FEM.)
▪an ndíoscfadh sí?
▪ní dhíoscfadh sí
PLURAL
1
dhíoscfaimis
▪an ndíoscfaimis?
▪ní dhíoscfaimis
dhíoscfadh muid
▪an ndíoscfadh muid?
▪ní dhíoscfadh muid
2
dhíoscfadh sibh
▪an ndíoscfadh sibh?
▪ní dhíoscfadh sibh
3
dhíoscfaidís
▪an ndíoscfaidís?
▪ní dhíoscfaidís
dhíoscfadh siad
▪an ndíoscfadh siad?
▪ní dhíoscfadh siad
PASSIVE
dhíoscfaí
▪an ndíoscfaí?
▪ní dhíoscfaí
SINGULAR
1
dhíoscainn
▪an ndíoscainn?
▪ní dhíoscainn
2
dhíosctá
▪an ndíosctá?
▪ní dhíosctá
3
dhíoscadh sé (MASC.)
▪an ndíoscadh sé?
▪ní dhíoscadh sé
dhíoscadh sí (FEM.)
▪an ndíoscadh sí?
▪ní dhíoscadh sí
PLURAL
1
dhíoscaimis
▪an ndíoscaimis?
▪ní dhíoscaimis
dhíoscadh muid
▪an ndíoscadh muid?
▪ní dhíoscadh muid
2
dhíoscadh sibh
▪an ndíoscadh sibh?
▪ní dhíoscadh sibh
3
dhíoscaidís
▪an ndíoscaidís?
▪ní dhíoscaidís
dhíoscadh siad
▪an ndíoscadh siad?
▪ní dhíoscadh siad
PASSIVE
dhíosctaí
▪an ndíosctaí?
▪ní dhíosctaí
SINGULAR
1
díoscaim!
▪ná díoscaim!
3
díoscadh sé! (MASC.)
▪ná díoscadh sé!
díoscadh sí! (FEM.)
▪ná díoscadh sí!
PLURAL
1
díoscaimis!
▪ná díoscaimis!
díoscadh muid!
▪ná díoscadh muid!
2
díoscaigí!
▪ná díoscaigí!
3
díoscaidís!
▪ná díoscaidís!
díoscadh siad!
▪ná díoscadh siad!
SINGULAR
1
go ndíosca mé
▪nár dhíosca mé
2
go ndíosca tú
▪nár dhíosca tú
3
go ndíosca sé (MASC.)
▪nár dhíosca sé
go ndíosca sí (FEM.)
▪nár dhíosca sí
PLURAL
1
go ndíoscaimid
▪nár dhíoscaimid
go ndíosca muid
▪nár dhíosca muid
2
go ndíosca sibh
▪nár dhíosca sibh
3
go ndíosca siad
▪nár dhíosca siad
PASSIVE
go ndíosctar
▪nár dhíosctar