SINGULAR
1
chuaileáil mé
▪ar chuaileáil mé?
▪níor chuaileáil mé
2
chuaileáil tú
▪ar chuaileáil tú?
▪níor chuaileáil tú
3
chuaileáil sé (MASC.)
▪ar chuaileáil sé?
▪níor chuaileáil sé
chuaileáil sí (FEM.)
▪ar chuaileáil sí?
▪níor chuaileáil sí
PLURAL
1
chuaileálamar
▪ar chuaileálamar?
▪níor chuaileálamar
chuaileáil muid
▪ar chuaileáil muid?
▪níor chuaileáil muid
2
chuaileáil sibh
▪ar chuaileáil sibh?
▪níor chuaileáil sibh
3
chuaileáil siad
▪ar chuaileáil siad?
▪níor chuaileáil siad
chuaileáladar
▪ar chuaileáladar?
▪níor chuaileáladar
PASSIVE
cuaileáladh
▪ar cuaileáladh?
▪níor cuaileáladh
SINGULAR
1
cuaileálaim
▪an gcuaileálaim?
▪ní chuaileálaim
2
cuaileálann tú
▪an gcuaileálann tú?
▪ní chuaileálann tú
3
cuaileálann sé (MASC.)
▪an gcuaileálann sé?
▪ní chuaileálann sé
cuaileálann sí (FEM.)
▪an gcuaileálann sí?
▪ní chuaileálann sí
PLURAL
1
cuaileálaimid
▪an gcuaileálaimid?
▪ní chuaileálaimid
cuaileálann muid
▪an gcuaileálann muid?
▪ní chuaileálann muid
2
cuaileálann sibh
▪an gcuaileálann sibh?
▪ní chuaileálann sibh
3
cuaileálann siad
▪an gcuaileálann siad?
▪ní chuaileálann siad
PASSIVE
cuaileáiltear
▪an gcuaileáiltear?
▪ní chuaileáiltear
SINGULAR
1
cuaileálfaidh mé
▪an gcuaileálfaidh mé?
▪ní chuaileálfaidh mé
2
cuaileálfaidh tú
▪an gcuaileálfaidh tú?
▪ní chuaileálfaidh tú
3
cuaileálfaidh sé (MASC.)
▪an gcuaileálfaidh sé?
▪ní chuaileálfaidh sé
cuaileálfaidh sí (FEM.)
▪an gcuaileálfaidh sí?
▪ní chuaileálfaidh sí
PLURAL
1
cuaileálfaimid
▪an gcuaileálfaimid?
▪ní chuaileálfaimid
cuaileálfaidh muid
▪an gcuaileálfaidh muid?
▪ní chuaileálfaidh muid
2
cuaileálfaidh sibh
▪an gcuaileálfaidh sibh?
▪ní chuaileálfaidh sibh
3
cuaileálfaidh siad
▪an gcuaileálfaidh siad?
▪ní chuaileálfaidh siad
PASSIVE
cuaileálfar
▪an gcuaileálfar?
▪ní chuaileálfar
SINGULAR
1
chuaileálfainn
▪an gcuaileálfainn?
▪ní chuaileálfainn
2
chuaileálfá
▪an gcuaileálfá?
▪ní chuaileálfá
3
chuaileálfadh sé (MASC.)
▪an gcuaileálfadh sé?
▪ní chuaileálfadh sé
chuaileálfadh sí (FEM.)
▪an gcuaileálfadh sí?
▪ní chuaileálfadh sí
PLURAL
1
chuaileálfaimis
▪an gcuaileálfaimis?
▪ní chuaileálfaimis
chuaileálfadh muid
▪an gcuaileálfadh muid?
▪ní chuaileálfadh muid
2
chuaileálfadh sibh
▪an gcuaileálfadh sibh?
▪ní chuaileálfadh sibh
3
chuaileálfaidís
▪an gcuaileálfaidís?
▪ní chuaileálfaidís
chuaileálfadh siad
▪an gcuaileálfadh siad?
▪ní chuaileálfadh siad
PASSIVE
chuaileálfaí
▪an gcuaileálfaí?
▪ní chuaileálfaí
SINGULAR
1
chuaileálainn
▪an gcuaileálainn?
▪ní chuaileálainn
2
chuaileáilteá
▪an gcuaileáilteá?
▪ní chuaileáilteá
3
chuaileáladh sé (MASC.)
▪an gcuaileáladh sé?
▪ní chuaileáladh sé
chuaileáladh sí (FEM.)
▪an gcuaileáladh sí?
▪ní chuaileáladh sí
PLURAL
1
chuaileálaimis
▪an gcuaileálaimis?
▪ní chuaileálaimis
chuaileáladh muid
▪an gcuaileáladh muid?
▪ní chuaileáladh muid
2
chuaileáladh sibh
▪an gcuaileáladh sibh?
▪ní chuaileáladh sibh
3
chuaileálaidís
▪an gcuaileálaidís?
▪ní chuaileálaidís
chuaileáladh siad
▪an gcuaileáladh siad?
▪ní chuaileáladh siad
PASSIVE
chuaileáiltí
▪an gcuaileáiltí?
▪ní chuaileáiltí
SINGULAR
1
cuaileálaim!
▪ná cuaileálaim!
2
cuaileáil!
▪ná cuaileáil!
3
cuaileáladh sé! (MASC.)
▪ná cuaileáladh sé!
cuaileáladh sí! (FEM.)
▪ná cuaileáladh sí!
PLURAL
1
cuaileálaimis!
▪ná cuaileálaimis!
cuaileáladh muid!
▪ná cuaileáladh muid!
2
cuaileálaigí!
▪ná cuaileálaigí!
3
cuaileálaidís!
▪ná cuaileálaidís!
cuaileáladh siad!
▪ná cuaileáladh siad!
PASSIVE
cuaileáiltear!
▪ná cuaileáiltear!
SINGULAR
1
go gcuaileála mé
▪nár chuaileála mé
2
go gcuaileála tú
▪nár chuaileála tú
3
go gcuaileála sé (MASC.)
▪nár chuaileála sé
go gcuaileála sí (FEM.)
▪nár chuaileála sí
PLURAL
1
go gcuaileálaimid
▪nár chuaileálaimid
go gcuaileála muid
▪nár chuaileála muid
2
go gcuaileála sibh
▪nár chuaileála sibh
3
go gcuaileála siad
▪nár chuaileála siad
PASSIVE
go gcuaileáiltear
▪nár chuaileáiltear